Please visit respective gallery websites for image credits and
copyright information.

 

© 2010-17 Sait Akkirman

artsdiary.co.nz TM

ON NOW

UPDATED 23 AUGUST 2017

STARTING SOON

Go to STARTING SOON

x

o Te Uru > 27 AUG

Lonnie Hutchinson & Reuben Paterson - Relative Reciprocity.

item27

o TSB Bank Wallace Arts Centre > 03 SEP

The Wallace Art Awards Paramount Winners 1992-2016.

item41
BEENTHERE12

o TSB Bank Wallace Arts Centre > 10 SEP

Scott Eady - From Vladivostok with Love.

Sam Mitchell - Hell's Kitchen Series, 2011-2012.

Akiko Diegel - i wish my wish.

Lang Ea - Shadow cannot exist without light.

Graham Fletcher - Situation Rooms.

item8
item18

o Corban Estate Arts Centre > 03 SEP

281 Anti-nuke, Michael Duffy, MoMA, Tim O'Brien,
the Pussyhat project, Spatula&Barcode
- The 45th Landlord
.

Sakina Ewazi - 16 years later.

John Vea - Concrete is as concrete doesn't.

item35
item36
item37

Bronwyne Cornish - Ursa Major/Ursa Minor.

BEENTHERE1

o Jonathan Grant Galleries > TBA

Sir William Russell Flint.

item12

o Malcolm Smith Gallery > 09 SEP

Andrea Edwards - New Works.

Reece King - Heavy Reserve.

item13
item16

o Lake House Arts > 26 AUG

Sam Melser - Popular Social Mechanics - an ongoing and
participatory image installation
.

item15

Visesio Siasau - 'Uli 'i he 'Uli.

BEENTHERE4

Christopher Duncan - Raw silk and uncut wood.

o Warwick Henderson Gallery > 26 AUG

Mark Wooller - Nature of Place.

item2

o nkb Gallery > 22 AUG

Peter Miller - This Mortal Coil.

item5

o Tim Melville Gallery > 26 AUG

Miriam Van Wezel.

item9
BEENTHERE3

o Te Uru > 01 OCT

Bepen Bhana, Max Harris, Kerry Ann Lee, Lana Lopesi,
Local Time, Ahilapalapa Rands, Balamohan Shingade,
Melinda Webber
- The Asia Pacific Century: Part Two
.
Curated by Emma Ng and Iona Gordon-Smith.

o ST PAUL St Gallery One & Two > 08 SEP

Darcell Apelu, Sione Monu, Kerry Ann Lee, LI Liao, LI Jinghu,
LIU Weiwei, Natalie Robertson, HUANG Songhao,
Salome Tanuvasa, Angela Tiatia, Vaimaila Urale
- lei-pā
.
Curated by Lana Lopesi and Ahilapalapa Rands.

item25

o Gus Fisher Gallery > 02 SEP

Evangeline Riddiford-Graham | Tom Hinton | Areez Katki
- Marabar Caves
- org. by Victoria Wynne-Jones.

item26
BEENTHERE15
BEENTHERE16

o Parnell Gallery > 29 AUG

Matt Payne - From Coast to Peak.

item4

o Sanderson Contemporary > 27 AUG

Kate van der Drift - Sea of Echoes.

Paris Kirby - Sanctuary.

item6
item20

o Trish Clark Gallery > 23 SEP

Kazu Nakagawa - Here, Now.

item21

Oliver Perkins - Japanese Laurel.

o BSA Gallery (Browne School of Art) > 16 SEP

Opening of new gallery space, and exhibition featuring work
by the BSA tutors:
- Matthew Browne, Anton Chapman, Deborah Crowe, Zoe Nash,
Gabriella Klepacki, Damien Kurth, Brenda McGorry, Alexis Neal,
Linda Roche, Kathryn Stevens, Krystie Wade, Evan Woodruffe
.

o mossgreen-webb's > 09 SEP

An Exhibition of Contemporary Chinese Art - Colours from China,
- curated by Liao Wen.

Nonggirrnga Marawili - Lightning.

o NorthArt > 23 AUG

Osmeivy Ortega Pacheco | Yaimal Lopez - Two Rising Stars from Cuba.

Group show - SELFIES and Artist's Self Portraits.

item3
item38
item39
BEENTHERE10

o Melanie Roger Gallery > 09 SEP

Matt Ellwood - The Germaine Greer Series.

item40

o Whitespace Contemporary Art > 02 SEP

Philip Trusttum.

item43
BEENTHERE23
BEENTHERE19
BEENTHERE24

Roger Mortimer - Dilemma Hill.

item7
BEENTHERE21
BEENTHERE26
BEENTHERE13
BEENTHERE27

o STUDIO ONE TOI TŪ > 14 SEP

WED 23 AUG (17:00)

Group show - I Live For That Energy - curated by Philip Tse.

item10

o Anna Miles Gallery > 09 SEP

Kate Small - Reservations.

item17

o Two Rooms > 16 SEP

Gregory Bennett - Nature Morte.

Julia Morison - Thing from the Book of Shadows.

item19
item23

o OREXART > 02 SEP

John Madden - West.

item28

o nkb Gallery > 12 SEP

THU 24 AUG (18:00)

Lindsey Baker & Michael Lowe.

o ARTIS Gallery > 10 SEP

Including book launch: Elizabeth Rees I Paint by Don Abbott.

Elizabeth Rees - Light.

BEENTHERE7
ArtNewZealand163

o Lake House Arts > 24 SEP

WED 30 AUG (opening event SAT 02 SEP 12:30)

Exhibition of Student Art from the Devonport Schools.

item24

o nkb Gallery > 03 OCT

THU 14 SEP

Matthew Carter & Ramon Robertson.

Takapuna Grammar, Belmont School, Vauxhall Primary,
Hauraki School, Wilson School, Bayswater School,
Stanley Bay School
.

BEENTHERE5
BEENTHERE2

o Bowerbank Ninow > 23 SEP

WED 23 AUG (18:00)

Yona Lee - Turn of Phrase.

item22

o Elam students of Studio International > 02 SEP

THU 24 AUG (5pm)

Please visit the above link for full details.

George Fraser Gallery | 25 Aug - 2 Sep
Elam Projectspace | 25 Aug - 31 Aug
Window Gallery | 25 Aug - 27 Aug
West Gallery | 25 Aug - 2 September
Fine Arts Library Foyer | 25 August - 2 Sep
Fine Arts Main Building 431, | 25 Aug - 31 Aug
Elam Lecture Theatre corridor | 25 Aug - 31 Aug

Galleries Hours: Tuesday-Saturday, 11am - 4pm

Exhibiting Artists:
Juliana Dur‡n Mu–oz, Jiheng Peng, Jieying Jiang, Rozana Lee,
Claudia Edwards, Ye-Bin Lee, Shi Xu, Cookie Xu, Josh Lotz-Keegan,
Caroline Zhao, Ada Leung, Sofia Santos, Joe Fender, Sharon Shum,
Bella Sun, Olyvia Hong, Melanie Nieuwoudt, Jessica Kim, Val Ong,
Darryl Chin, Van Luong, Molly Lin, Angela Hu, Nicole Hu,
WaiChing Chan, Kit Keung

o Old Government House > 14 SEP

THU 31 AUG (17:30)

Yuki Kihara, Rohan Weallans, Ioane Ioane, Lisa Reihana -
Decent Exposure: The University Art Collection Undressed.

item31

o Mt Eden Village Centre > 03 SEP

SAT 02 SEP (Awards ceremony 14:00)

Eden Arts Young Artists Awards & Exhibition 2017.

item32

o Te Uru > 05 NOV

SAT 26 AUG (14:00)

Christine Hellyar - Looking, Seeing Thinking.

item33

o TSB Bank Wallace Arts Centre > 12 NOV & 29 OCT

TUE 05 SEP

Wallace Art Awards Salon des Refusés 2017.

The 26th Annual Wallace Art Awards 2017.

item34

o NorthArt > 13 SEP

SUN 27 AUG (16:00)

Group show with Bob Drake, Ray Wilkinson, Bilgana Snjegota,
Denice Symons
.

Heather Grouden - Earth and Air.

Radio & Design.

Gayle Forster - Transforming.

item42

o Te Uru > 19 NOV

02 SEP (16:00)

Sarah Smuts-Kennedy - Light Language.

item45
item46
item47

o Sanderson Contemporary > 17 SEP

TUE 29 AUG (17:30)

John Oxborough - Suspend.

Group show - Concurrent.

item48
item49
BEENTHERE8
BEENTHERE6

o Fox Jensen McCrory > TBA

THU 24 AUG (17:30)

Geoff Thornley - Anterior.

item1
item14

Robert George - a memoir for failing light.

o Antoinette Godkin Gallery > 23 SEP

SAT 26 AUG (14:00)

Esther Leigh & Britt Alpe.

item29
item30
BEENTHERE9

o Tim Melville Gallery > 30 SEP

TUE 29 AUG (18:00)

Roberta Thornley - A Serious Girl.

item44